Toksyna botulinowa

Wybierz zabieg

Szukasz odpowiedniego zabiegu?

Umów się na konsultację, dobierzemy zabieg idealny dla Twojej skóry!
+48 608 377 365

„Trucizna, która stała się najbardziej pożądaną substancją odmładzającą.”

Toksyna botulinowa jest wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Po raz pierwszy bakteria ta została odkryta w 1897 roku przez belgijskiego bakteriologa – Emilie Pierre van Ermenghen. Wcześniej zwano ją jadem kiełbasianym, jako że to właśnie zepsuta kiełbasa była jednym z pierwszych zidentyfikowanych źródeł tej bakterii. W świecie medycyny estetycznej toksyna botulinowa zaczęła istnieć od 1987 roku dzięki okulistce Jean Carruthers. Stało się to zupełnie przypadkiem, kiedy to zauważyła, iż skutkiem ubocznym leczenia skurczu powiek było zredukowanie zmarszczek wokół oczu pacjenta. Dało to początek zadziwiającej karierze toksyny botulinowej w medycynie estetycznej.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa wywołuje porażenie mięśni mimicznych, przez co wygładza zmarszczki, które tworzą się w skutek intensywnej pracy tych mięśni. Proces ten polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny. Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie informacji o skurczu mięśnia przez połączenia synaptyczne z neuronu do komórki mięśniowej. Jeżeli do mięśnia nie dochodzi owy bodziec nerwowy, przestaje on pracować. Jednocześnie minimalnie rozciąga się, dzięki czemu skóra znajdująca się nad nim rozprostowuje się. Preparat podaje się drogą iniekcji pod skórę, w mięsień. Efekt pojawia się od 2 do 14dni po zabiegu, a porażenie mięśnia jest czasowe i odwracalne.

Zalety toksyny botulinowej:
  • Skuteczność,
  • Szybki efekt zabiegu,
  • Bezpieczeństwo (mimo, że botulina jest toksyczna, dawki stosowane w medycynie estetycznej są całkowicie nieszkodliwe),
  • Bezbolesność (nie trzeba stosować znieczulenia),

Czas działania toksyny botulinowej szacuje się na 3 do 6 miesięcy. Czas ten w dużej mierze zależy od cech osobniczych pacjenta. Istotne jest to jak pacjent zachowuje się po zabiegu oraz jaki prowadzi tryb życia. Najważniejsze jest jednak to, aby kilka dni po zabiegu nie podejmować dużego wysiłku fizycznego, unikać sauny oraz ekspozycji na słońce, nie pić alkoholu. Dobrą wiadomością jest to, iż z upływem czasu mięśnie odzyskują zdolność ruchu, ale nie taką samą jak przed zabiegiem. Jednorazowe porażenie mięśnia na pół roku osłabia go o około 7%.


Cennik

AZZALURE

Toksyna botulinowa Cena
1 okolica 400zł
2 okolice 700zł
3 okolice 1100zł